Apie muziejus

Šis privačių muziejų žinynas yra elektroninė E. Kontrimavičiaus knygos "Lietuvos Privačių Muziejų Žinynas" versija. Mintis išleisti knygą apie Lietuvoje esančius privačius muziejus autoriui kilo bendraujant su kolekcinininkais, tokių muziejų įkūrėjais Klementu Sakalausku, Vytautu Valiušiu, Daliumi Linkevičiumi, Gedminu Stasiūnu, Justinu Stoniu, Eglūnu Židoniu. Jis žinojo, kad yra daugiau privačių muziejų, ir jam pasidarė įdomu, kiek kokių dar jų yra Lietuvoje, juolab, kad informacijos apie juos nėra daug.

Rinkdamas medžiagą knygai autorius aplankė kiekvieną žinyne aprašomą muziejų, susipažino su įdomiais, charizmatiškis, darbščiais, savo kraštą mylinčiais žmonėmis - šių muziejų įkūrėjais, kurie kaupia, saugo, eksponuoja ir populiarine materialinės bei dvasinės kultūros vertybes, kitus objektus, puoselėja etninę kultūrą, krašto istoriją. O prasideda viskas nuo vienokių ar kitokių daiktų rinkimo, kolekcionavimo. Tai ne tik hobis, tai didelis kruopštus darbas ir galbūt gyvenimo būdas. Kolekcininkai pajunta, supranta, jog tai turi prasmę, o įkurdami muziejų jie savo kolekciją pristato visuomenei.

Privačiuose muziejuose sukaupta daugybė vertingų unikalių eksponatų, pasakojnačių mūsų tautos istoriją, raidą, atskleidžiančių gyventojų buitį, amatus, kultūrą. Šie muziejai nuolat plečia savo veiklą, vykdo edukacines programas, organizuoja šventes, renginius. Neretai privačių muziejų savininkai savo sukauptus lobius perduoda, dovanoja savivaldybėms, iš privačių muziejų išauga valstybiniai.

Dabar Lietuvoje privačių muziejų gausu, vis atsiranda naujų. Knygoje aprašyti ir tie muziejai, kurie neturi muziejaus statuso, tai tik kolekcijos, ekspozicijos, bet jos labai įdomios, svarbios, ir yra atviros lankytojams. Autorius atsiprašo tų, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nepateko į knygą.

Šis žinynas - tarsi gidas po Lietuvos privačius muziejus. Autorius tikisi, jog jis bus įdomus ir naudingas tiems, kurie nori daugiau žinoti apie Lietuvos gyventojų praeitį, kultūrą, buitį bei lankytinas vietas. Informacija leidnyje pateikiama pagal Lietuvos etnografinius regionus.